• Wpisów: 45
  • Średnio co: 48 dni
  • Ostatni wpis: 6 lat temu, 14:41
  • Licznik odwiedzin: 4 213 / 2252 dni
 
mhgoonamh
 
Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia - rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Wieczór wigilijny jest często najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Samo słowo "wigilia" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, że poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez calą noc oczekiwali na tę uroczystość, modląc się wspólnie. A oto jakie zwyczaje wigilijne zapisały się w naszej tradycji:

   Wolne miejsce przy stole wigilinym, które przeznaczone jest przede wszystkim dla niespodziewanego gościa. Zbigniew Kossak pisze, ze "ktokolwiek zajdzie w dom polski w święty wieczór wigilijny, zajmie to miejsce i będzie przyjęty jak brat". Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą spędzić z nami świąt.

   Pierwsza Gwiazda - ona wyznacza moment rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej.

   Dzielenie się opłatkiem lub chlebem, co ma zapewnić nam dostatek chleba w przyszłym roku oraz symbolizuje zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów.

   Nie należy wstawać zza stołu w trakcie posiłku. Zakaz ten nie dotyczy gospodyni lub innej osoby podającej do stołu.

   Liczba potraw powinna być parzysta, najczęściej na stole stawiamy 12 postnych potraw.

   Każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło na stole w przyszłym roku.

   W tym dniu obowiązuje zasada: "Jak w Wigilię, tak i przez cały rok".

   We wszystkich rodzinach jest przystrojona choinka na dzień wigilii.

   Dawniej po Wieczerzy, oprócz śpiewania kolęd, w wielu częściach Polski praktykowano różne zwyczaje.
       Na Warmii i Mazurach, kiedy jeszcze biesiadnicy siedzieli przy stole, spod obrusa ciągnięto słomki. Jeśli wyciągnięto słomkę prostą, to osobę, która ją wyciągnęła, czekało życie proste, bez niebezpieczeństw. Jeśli słomka była pokrzywiona, to daną osobę czekało w przyszłym roku życie kręte.
       Na Mazowszu, resztki jedzenia dawano zwierzętom. Wierzono bowiem, ze o północy, przynajmniej niektóre z nich, przemówią ludzkim głosem. Dotyczyło to zwłaszcza bydła, bo ono było obecne przy narodzinach Dzieciątka i w nagrodę otrzymało dar mówienia ludzkim głosem w noc wigilijną.
       Na Podlasiu resztki wieczerzy ustawiano koło pieca, a przed nim ławę posypaną piaskiem lub popiołem. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków. Rano, po śladach na piasku, odgadywano kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł.
       W wielu rejonach Polski w ten wieczór wyruszali kolędnicy. Obowiązkowo musiały być minimum trzy postacie: bocian, koza i niedźwiedź. Bocian symbolizował nowy rok i nowe życie, koza - płodność, a niedźwiedź - wrogie siły przyrody, które należało obłaskawić.

Życzenia Bożonarodzeniowe

W wigilię wszyscy składają sobie życzenia. Nieliczni starsi członkowie rodzin pamiętają życzenia swoich przodków. Są one piękne, warte zapamiętania i kontynuowania tradycji:

Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok,
Żeby wom się darzyła i mnożyła przynica i groch,
Żeby wom się darzyło w dworze i komorze
Na kołeczku i w woreczku,
W każdym kątku po dzieciątku,
Daj Boże żebyście mieli tyle wołków ile w płocie kołków,
Tyle owiec ile w lesie mrowiec,
A w polu żeby stał snop przy snopie,
Kopa przy kopie,
A gospodarz między kopami,
Jak miesiąc między gwiazdami,
Żeby szedł wóz za wozem do gumna,
Jak pszczoły do ula,
I żebyście byli weseli jak w niebie anieli.

Nie możesz dodać komentarza.